Козинська
селищна рада

Обухівського району
Київської області

Бджоляр - медових справ майстер

У день Преображення Господнього в Україні своє професійне свято відзначають пасічники. У Козині є чимало майстрів цієї «солодкої» справи, тож ми щиро вітаємо їх. А розповідь присвячуємо молодому бджоляру, для якого бджільництво, яке розпочиналося, як звичайне хобі переросло у щось значно більше.
В’ячеслав Михайлович Володько займається бджільництвом уже дев’ять років. Розпочинав із 1 бджолиної сім’ї , а сьогодні уже має 14 сімей різних видів: «Карніка», «Карпатка», «Українська степова». «Для мене бджільництво – це задоволення, хобі і розрада», - поділився В’ячеслав Михайлович.
У родині В’ячеслава пасіками займався дідусь. Але будучи маленьким, Славка бджільництво не цікавило. І лише з роками він захопився справою свого предка.
Розпочалося усе з того, що товариш, потрапивши у складну життєву ситуацію, попросив приглянути за бджолами, з тих пір В’ячеслав Михайлович з ними не розлучається.
Робота на пасіці клопітка та нелегка. Потребує чималих знань і умінь. Бджоляр має знати усю біологію бджолиної сім’ї. Усе, що не під силу йому, бджола зробить сама. Адже це настільки пластичний організм, який вміє пристосуватися до будь-яких умов, катаклізмів, які їм під силу. Та недбальство в роботі, промахи пасічника, усе це впливає на продуктивність результату. «Аби стати справжнім пасічником, потрібно вчитися у самих бджіл», - радить чоловік.
Весною та влітку бджоляр вивозить вулики у поля та луки. «Коли цвіте акація, ми їдемо в Ходосіївку. Для збору соняшникового та гречаного меду - в Кагарлицький район. А для липового медозбору приїжджаємо в Козин. Так і мігруємо», - розповідає пасічник.
У догляді за бджолами, пану В’ячеславу, допомагає його дружина. А корисні поради та настанови він отримує від старшого товариша Володимира Павловича Голядкіна.
Коли розпочинав займатися бджільництвом придбав усе необхідне приладдя, дещо сам зробив. Обов’язковим атрибутом пасічника є костюм та бриль із сіткою. Але, як сміючись розповідає бджоляр, його бджоли впізнають господаря в обличчя тому і не жалять.
Здавна відомо і про цілющі властивості меду, його широке застосування у косметології, не кажучи вже про кулінарію. Існує понад двадцять видів меду: акацієвий, липовий, гречаний, тощо. Кожен вид має свої особливості, головне - щоб мед був справжнім. Не менш цінними є продукти бджільництва, які входять до складу багатьох ліків. Дуже корисною є апітерапія. Як зізнався нам пан В’ячеслав, він мріє побудувати апібудинок (прим.автора: апібудинок - це невеличкий дерев’яний будиночок для апітерапії (сон на вуликах). А ще чоловік планує приєднатися до спілки бджолярів України, задля обміну досвідом. Адже у цій справі є стільки тонкощів і секретів, що одразу всіх і не розгадати.

наверх